Garadera

My pracujemy. Ty grasz.


#1 2008-04-04 20:32:51

Xarash

Newbie

Zarejestrowany: 2008-04-04
Posty: 0
Punktów :   

Poradnik - Jak go napisać?

Chciałbym wam przedstawić jak zrobić swój własny poradnik...

A wiec:

1. ...::: Interesujacy temat :::...
Najwazniejsza rzecza w poradniku jest interesujacy temat. Nawet poradnik napisany bardzo slabo, moze kogos zainteresowac (poniewaz nie bylo tego tematu poruszanego / dopiero ta rzecz odkryto etc), jednak poradnik napisany doskonale bez interesujacego tematu (lub z tematem, ktory byl poruszany setki tysiecy razy) nie ma prawa bytu. Tak wiec, nie warto pisac poradnikow "na sile", zeby tylko byl, lub pisac poradnik przygotowany "do polowy".

2. ...::: Realizacja tematu :::...

W dobrym poradniku temat realizowany jest calkowicie. Podawane sa wszystkie mozliwosci, propozycje, zagadnienia.Nie ma niedomowien. Propozycje i sugestie w temacie musza byc doswiadczone przez autora, nie warto pisac czegos w stylu "polecam tez pojsc na elfy, ale nie wiem, jak to bedzie do konca, bo nigdy tam nie bylem". Warto tez zamiescic obiektywne zdanie w temacie, nie pisac do ludzi "ja robilem to tak : do 20 lvla dwarfy, od 20 do 40 soldiery, od 40 do 60 guardy z treningiem na monku". Powinno to byc mniej wiecej zredagowane w sposob : "uwazam, ze oplaca sie expic do 20 lvlu na dwarfach, poniewaz -----, nastepnie na soldierach do okolo 40 lvlu, bo -----. Exp na guardach do 60lvlu tez jest oplacalny, a to dlatego, ze ------.Zamiast na dwarfy mozna pojsc na ----, do -----, poniewaz -----".

3. ...::: Stylistyka :::...
Zauwazcie, poradnik, ktory jest napisany przejrzyscie, oddzielony naglowkami itp. Czyta sie o wiele przyjemniej niz lity text. Jesli poradnik nie bedzie czyms odkrywczym, bedzie conajmniej przejrzysty i latwy w czytaniu.Warto to zapamietac.

4. ...::: Ortografia :::...
Jeźli hcecie, aby wasz tegzd byl dobsze pzyjenty na foróm, warto napisadź go poprawnie oto graficznie, inadżej morzecie bydź zle za niego odzenieni. Oczywiscie, powyzsze zdanie jest mocno podkolorowane, ale juz wiecie, jak wyglada / czyta sie taki text.Jesli nie jestescie pewni wlasnych sil w ortografii, warto przeczytac tekst przed wyslaniem jeszcze raz, ze slownikiem w rece. Ewentualnie uzyc Worda. I nie tlumaczcie sie, ze jestescie dysortografami, bo dysortograf slownika uzyc tez moze.

5. ...::: "Ogonki", angielski, slang :::...
Zacznijmy od ogonkow - mozna ich uzywac, ale nie trzeba. Mi sie latwiej pisze bez (co widac po tym tekscie), w niektorych przegladarkach polskie "ą" itp zmienia sie na piekny kwadracik . Nie zauwazylem tez, aby tekst bez ogonkow czytalo sie trudniej niz tekst z ogonkami.
Angielski - warto operowac fachowym slownictwem (np "respawn, spawn", wiecie zreszta, o co mi chodzi), ale glupio troche pisac "i wtedy need backpack of uhs".Chociaz to zalezy od inwencji tworczej autora i jego przyzwyczajen.
Slang - z tym juz jest gorzej. Dla jednego "elo", "ziom", "skumaj akcje" etc to nic dziwnego, dla innego moze to byc kaleczeniem jezyka polskiego. Tez warto brac to pod uwage.

6. ...::: Kopiowanie :::...

Jesli chcemy skopiowac czyjs tekst (oraz go przetlumaczyc), nalezy zapytac sie go o zgode. Jesli takowej nie wyrazi - NIE ZAMIESZCZAC JEGO TEXTU. Jesli ja wyrazi - zamiescic i/lub przetlumaczyc oraz napisac, czyjego autorstwa jest tekst i skad pochodzi. Jesli tekst zamiescimy bez zgody autora i jego wiedzy, a ktos wie, czyja to praca, bedzie nam ciezko (bluzgi + kasacja tematu, w skrajnych przypadkach pkt upomnienia).


Pozdrawiam i życzę udanych poradników!

Offline

 

#2 2008-04-05 00:38:58

Ollie

Administrator

4126597
Skąd: sam chcialbym wiedziec
Zarejestrowany: 2008-03-30
Posty: 56
Punktów :   
WWW

Re: Poradnik - Jak go napisać?

Pozwoliłem sobie przykleić...


http://img98.imageshack.us/img98/4055/avtkl4sf1.gif

Kiedy znalazłem się na dnie, usłyszałem pukanie od spodu.
S.J.Lec

Offline

 

#3 2008-06-01 16:08:17

GM Knightmare

The Man Who Was There

918526
Zarejestrowany: 2008-04-05
Posty: 87
Punktów :   17 

Re: Poradnik - Jak go napisać?

Świetne. Nic więcej nie mam do powiedzenia.


Do zobaczenia w więzieniu na GM Island,
Knightmare.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plKąty Rybackie pensjonaty grzejniki kermi wrocław kkw29